Kreativita jako klíč ke změně aneb jak umělci mění svět

Kreativita jako klíč k sociální změně aneb jak umělci mění svět

post_text bez fotky (12)

Platforma CreateUp

16. listopadu 2024
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Linkedinu
cover_fotka s textem 3 (1)

Umění a kreativita tvoří základ naší kultury a zrcadlí se do každé sféry našich životů už od nepaměti  – od nejstarších jeskynních maleb až po současná díla, Umělci, zaměřující se na sociální a enviromentální témata jako je například Ines Longevial, Marina DeBris, Zanele Muholi, Manu Delago, ale také třeba čeští umělečtí tvůrci z Plastenco nebo Nahaku, využívají svých děl k tomu, aby poukázali na důležité problémy ve společnosti a přispěli tím k pozitivním změnám. Na podporu umělců a kreativců proběhla v listopadu v Brně konference Tvoř a podnikej ve spolupráci s platformou CreateUp, která je určená kulturně-kreativním profesionálům. Klade si za cíl poskytnout jim klíčové podnikatelské dovednosti, díky kterým budou moci efektivně rozvíjet své projekty.

Ne nadarmo se říká, že společnost vzkvétá tam, kde je prostor pro umění a kreativitu. Právě skrze kreativitu totiž dokážeme posouvat hranice, pohánět pokrok, zpochybňovat normy a přicházet s novými nápady, které formují naše komunity a posouvají nás vpřed. Umění je mocným nástrojem, který nám umožňuje zvyšovat povědomí o naléhavých problémech a inspirovat ke změnám.

To, že je kreativita nepostradatelnou složkou při budování pozitivního dopadu jsme si už řekli, ale jakou to má spojitost s námi? No, ne nadarmo máme “dopad” přímo v názvu :). V Impact Hubu se snažíme vytvářet prostor pro všechny malé i velké iniciativy, které pomáhají lidem i životnímu prostředí. A to jak prostřednictvím vzdělávacích akcí, které u nás pořádáme nebo do kterých se zapojujeme, tak i programů jako je například SIA, Řemeslný akcelerátor, Živý region podbrněnsko a taky výše zmiňovaný CreateUp, o kterém se dozvíš na konci tohoto článku.

Jak umělci mění svět…

„Save the planet” AR filtr od Inés Longevial

Ines Longevial

Francouzská umělkyně, známá svými geometrickými obrazy žen, si získala sociální média svým inovativním AR filtrem (augmented reality – rozšířená realita). Tento filtr s výrazným poselstvím „Zachraň planetu“ je výzvou k činu v době narůstající klimatické krize.

Aquarium of the Pacific Gyre od Mariny DeBris na výstavě Sculpture by the Sea

Marina DeBris

Australská umělkyně vytváří unikátní díla zaměřená na koncept „trashion“ – umění tvořené z odpadků, které vyplavilo moře. Tím, že recykluje vyplavené trosky, nejen upozorňuje na problematiku odpadků v oceánech a znečištění pláží, ale také reflektuje plýtvavé návyky lidstva. DeBris využívá materiály tak, jak je najde, podobně jako je oceán přináší na břeh. Prostřednictvím svého umění chce názorně ilustrovat závažnost problému a vyvolat nepříjemný pocit, který přiměje lidi jednat a pečovat o naše životní prostředí.

Recyklované pěnové částice z čalounického průmyslu vložené mezi vrstvy plastové sítě podle návrhu Kamonnart Ongwandee

Kamonnart Ongwandee

Vizionářská návrhářka textilu z Thajska je známá svým závazkem k etickým a udržitelným postupům v módním průmyslu. Její práce zkoumá látky jako prostředek individuálního vyjádření a nástroj pro sociální změnu. Její textilie jsou výsledkem důkladného výzkumu a experimentování, odrážejícího vědomý přístup k výběru materiálů a výrobních procesů. Ongwandee usiluje o revoluci v každém aspektu oděvního průmyslu, od zdrojů až po výrobu a spotřebu, čímž otevírá cestu k udržitelnější a společensky odpovědné budoucnosti.

Oliver Cole Gallery, Metal Cloth, 2023

El Anatsui

Jeden z nejvýznamnějších afrických umělců a předních současných umělců na světě. Používá materiály, které by byly obvykle vyhozeny, jako například víčka od lahví, struhadla a tiskové desky z novin, k výrobě unikátních soch. Jeho díla tedy propojují otázky spotřeby, odpadu a životního prostředí.

Zanele Muholi, Manzi I, West Coast, Cape Town, 2022

Zanele Muholi

Jihoafrický vizuální aktivista a fotograf, který zachycuje snímky LGBTQ+ komunity. Jeho díla oslavují příběhy černošských queer a trans osob, zpochybňuje společenské normy a usiluje o viditelnost tváří v tvář diskriminaci. Muholiho sebevyjádřené poslání je přepsat vizuální historii Jihoafrické republiky, vyzdvihnout odpor a existenci queer a trans osob tváří v tvář nenávistným činům.

Benjamin Von Wong, Giant Plastic Tap, 2021

Benjamin Von Wong

Čínsko-kanadský umělec a aktivista je známý svými ohromujícími environmentálními instalacemi, které spojují fotografii s každodenními předměty. Jeho ambiciózní výtvory připomínají naléhavé otázky, jako je znečištění plasty a klimatické změny. Kromě umění Von Wong vybízí k zapojení a účasti tím, že kolem svých instalací buduje komunity.

Manu Delago s jeho kapelou

Manu Delago

Rakouský perkusista a skladatel přijal ekologicky uvědomělý přístup ke koncertnímu turné. On a jeho kapela se vydali na téměř CO2 neutrální cestu po Evropě, na níž cestovali na kolech se všemi nástroji. Cílem této iniciativy bylo upozornit na vysokou uhlíkovou stopu spojenou s běžnými hudebními turné. Nástroje a veškeré vybavení na živá vystoupení převáželi za pomocí speciálně navržených přívěsů, které byly napojeny na kola.

Plastenco

Studio produktového ekodesignu, které pomáhá firmám a institucím přetvářet lokální odpad na designové produkty z plastu prostřednictvím inovativního 3D tisku. Ekodesign zohledňuje všechny fáze životního cyklu výrobku. Umělečtí tvůrci Plastenca mají maximální znalost o výrobním materiálu a tvoří především z českého recyklovaného plastu od ověřených dodavatelů. Dbají na potřebnost a skutečnou funkčnost produktu, jeho opravitelnost, recyklovatelnost a dlouhodobost.

Nahaku

Vytváří udržitelné interiéry, instalace a produkty, čímž pomáhají firmám hledat řešení, jak nakládat s odpady jejich produkce. Problémem, který se svými díly a produkty snaží vyřešit je tedy plýtvání a nadprodukce odpadu tím, že vdechují nový život materiálům nebo věcem, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.

Víš, že právě Nahaku byli těmi, kteří oblékli brněnského draka?

Brněnský drak, Nahaku, 2023

Každý z těchto tvůrců svým způsobem ukazuje, jak mohou umění a kreativita vést k významné změně – nejen v oblasti životního prostředí, ale i v otázkách sociální spravedlnosti a etických hodnot. Je to jasný důkaz toho, že kreativita není jen uměleckým výrazem, ale mocným nástrojem pro řešení problémů a vytváření lepšího světa pro budoucí generace. Jejich práce nám totiž ukazuje, jak mocný vliv má umění na vědomí společnosti, a jak může inspirovat k činům, které přispívají k udržitelnějšímu a spravedlivějšímu světu.


Konference CreateUp, Impact Hub Brno, 2024

Zajímá tě podnikání v kulturně-kreativním odvětví? Přečti si o platformě CreateUp

Na začátku listopadu proběhla v brněnském Impact Hubu konference CreateUp, která měla za cíl propojit světy mezi studenty, vyučujícími a lidmi z praxe, ale také mezi světy kulturně-kreativního odvětví a veřejného sektoru a hlavně také představení platformy CreateUp. Platforma se zaměřuje na podporu kulturně-kreativních profesionálů, na rozvoj jejich podnikatelských dovedností a zajištění ekonomické stability pro jejich kreativní činnost. Tato iniciativa se zaměřuje na zajištění potřebného vzdělávání pro umělce a tvůrce, aby mohli efektivně rozvíjet své projekty a pozitivně ovlivnit společnost.

A jak to probíhá?

Mapování klíčových kompetencí v kulturním a kreativním odvětví

V rámci mezinárodní spolupráce sbíral CreateUp dotazníky od umělců, lektorů, učitelů a tvůrců z různých zemí, čímž mapoval klíčové podnikatelské a byznysové kompetence, které jsou pro úspěch v kreativních odvětvích nezbytné.

Sebehodnotící nástroj pro kreativní podnikání

Na základě zmapovaných kompetencí vytvořil CreateUp sebehodnotící nástroj, který pomůže umělcům, tvůrcům a lektorům posoudit své silné stránky a identifikovat oblasti, které potřebují zlepšení.

Otevřené online kurzy

CreateUp se také zaměřuje na tvorbu online vzdělávacích kurzů, které budou dostupné v několika jazycích. Tyto kurzy se soustředí na rozvoj podnikatelských dovedností a jsou určeny pro lektory a vyučující, kteří pracují s dospělými umělci. Cílem je rozšířit užitečné dovednosti, které pedagogové a lektoři mohou efektivně předávat svým studentům, čímž zvýší jejich šance na úspěch na trhu a v podnikání.

Chceš se o platformě dozvědět víc a nebo ji rovnou otestovat? Tak to ti nesmí uniknout další setkání umělců a kreativců, které proběhne tentokrát v ostravském Impact Hubu. 🙂

post_text bez fotky (12)

Platforma CreateUp

ImpactHubky: Náš newsletter jednou za měsíc zdarma ve tvém e-mailu.

Odemkni si dveře k:
✔️ Inspirativním příběhům z našeho okolí
✔️ Pozvánkám na vzdělávací i rozvojové akce
✔️  Příležitostem k získání grantového,
 dotačního i soukromého financování

"*" indicates required fields

Odesláním souhlasíš se zpracováním osobních údajů podle našich zásad.