Na galavečeru Social Impact Award 2024, který letos proběhl v brněnském Impact Hubu, byli vyhlášeni výherci, kteří svými inovativními projekty oslnili jak porotu, tak také publikum. Projekty Memoirist, Safeli a Zkratky života si odnesly cenu poroty, zatímco projekt Naše Hnízdo získal cenu publika. Co je přimělo se přihlásit, s jakými výzvami se potýkali a jaké mají plány do budoucna? Na to jsme se zeptali přímo zakladatelů výherních projektů.
Social Impact Award (SIA) je prestižní mezinárodní program, který podporuje mladé inovátory při zakládání společensky prospěšných projektů. Program nabízí vzdělávání a mentoring začínajících podnikatelů, kteří se snaží řešit svými projekty aktuální společenské a environmentální výzvy. Partnery letošního už 13. ročníku SIA Česká republika byli Česká Spořitelna, SAP, PwC, Erste Stiftung, a Vídeňská univerzita ekonomie a byznysu. Vítězné projekty získaly odměnu v hodnotě 1500 euro a nyní je čeká výjezd na mezinárodní SIA summit do Mannheimu, kde se potkají s výherci z dalších 18 zemí.
Tým Memoirist – Kateřina Kubišová, Adam Petříček a Ondřej Špok
Memoirist je aplikace, která pomáhá lidem zaznamenat životní příběhy jejich blízkých a převést je pomocí umělé inteligence do podoby biografie. Tento projekt vznikl s cílem zachovat vzpomínky pro budoucí generace.
Co vás přimělo k účasti v SIA? Doporučila nám to naše kamarádka z Nekrachni, kteří si prošli inkubačním programem SIA v roce 2021. Cítili jsme, že tento program nám může pomoci vstoupit na trh a skutečně začít pomáhat lidem.
Jaké byly vaše největší výzvy během inkubačního programu? Občas jsem musela kočírovat velmi kreativní nápady kluků, ale komunikace byla klíčem k úspěchu.
Co si z inkubačního projektu odnášíte? Určitě nás to posunulo mílovými kroky dopředu, naučili jsme se spoustu nových věcí, potkali jsme spoustu nových lidí a myslím, že z toho budeme ještě dlouho těžit. Také nám to dalo takovou “accountability” (odpovědnost). Měli jsme tam nějaké deadliny, které jsme prostě museli dodržet. A to bychom si v rámci našeho týmu sice dali taky, ale nebylo by to tak závazné. Zároveň mám ale pocit, že nám to pomohlo se utvrdit ve věcech, které jsme již měli stanovené, ale nebyli jsme si v nich stoprocentně jistí.
Co plánujete do budoucna? V nejbližší době plánujeme to, abychom dokončili naše MVP (minimum viable product). A konečně jsme mohli začít pomáhat lidem, protože to je to, s čím to celé začalo. Takže ideální by bylo v rámci několika následujících měsíců začít zapisovat první knížky s našimi prvními zákazníky.
Gitika Bhalla a Natálie Dvořáková – zakladatelky projektu Safeli
Safeli se zaměřuje na zastavení šíření sexuálně přenosných chorob pomocí aplikace, která umožní anonymní trasování infekcí.
Proč jste se přihlásili do SIA? Nápad vznikl tak trochu z nudy, ale zjistily jsme, že má obrovský potenciál. Zároveň jsme chtěly vytvořit projekt, který má skutečný společenský dopad.
Jaké byly vaše největší výzvy během inkubačního programu? Bylo pro nás těžké sladit čas s našimi mentory a také najít, jak udělat projekt finančně udržitelný. Aby nebyl jen neziskový, potřebovaly jsme najít, kde se v tom problému potenciálně nacházejí i peníze. A to z důvodu, abychom nebyly závislé na něčem zvenku.
Co plánujete do budoucna? Chceme vytvořit naše webové stránky pro informování předchozích partnerů o pozitivním výsledku testu a začít investovat do brandingu a marketingu.
Kde vás můžeme sledovat a podpořit váš projekt? To právě ještě nejde. Takhle daleko jsme zatím nedošly, ale určitě to do budoucna bude v plánu. Až nás budete moct někde sledovat, tak my se ozveme. (Poznámka jedné ze zakladatelek: Plánujeme „hard launch“, takže si myslím, že to najednou pak nepřehlédnete) 🙂
Podcast Nely Červenkové – Zkratky života
Podcast Zkratky života se zaměřuje na rozhovory s lidmi, kteří prošli sociálním vyloučením, a na to, jak můžeme jako společnost tyto problémy lépe řešit.
Co tě přimělo k přihlášení do SIA? Já jsem chodila na Rozjeď projekt na Karlovku, kde jsem měla úplně skvělého mentora Jana Veselého, který mi řekl, abych se sem přihlásila, takže díky němu.
Jaké byly tvoje největší výzvy během inkubačního programu? Největší výzva pro mě asi upřímně byla prezentace zde na Galavečeru. Když nad tím teď zpětně přemýšlím, tak jsem z ní měla asi největší stres.
Co plánuješ do budoucna? Teď mám dost velké plány. Za peníze, které jsem dostala v rámci SIA, plánuju nakoupit nějaké potřeby, abych mohla vyjíždět s podcastem i mimo Prahu. Takže bych si mohla zařídit takové jako mini studio.
Kde tě můžeme sledovat a podpořit tvůj projekt? Tak Zkratky života jsou vlastně na všech sociálních sítích – Instagram, Tik Tok, Facebook, YouTube a Spotify – tam jsou vlastně celé epizody.
Nikol, Lenka, Lilly a Markéta – čtyři matky a zakladatelky projektu Naše hnízdo
Naše Hnízdo je coworkingový prostor, kde se propojuje rodinný život a práce, což rodičům umožňuje pracovat, aniž by museli opustit své děti. Tento projekt si získal cenu publika.
Jaké jsou vaše první pocity z výhry? My jsme nadšené z toho, že jsme vyhrály cenu publika – je to pro nás to nejdůležitější, protože nás ocenili právě ti lidi, pro které to děláme. A jsme rády, že máme další prostředky na to, abychom tu naši myšlenku mohly dál udržet a mohly v ní dál pokračovat.
Jaká byla vaše největší výzva během inkubačního programu? Největší výzva byla jezdit do Prahy na všechny ty workshopy, které nebyly online. Protože všechny máme malé děti…a to byl přesně ten impuls, kdy jsme založily coworkingové centrum s respektujícím přístupem k dětem (poznámka jedné ze zakladatelek) 🙂
Co plánujete do budoucna? Tak, teď naší největší výzvou bude asi advent na Starém náměstí. Bude to v Orlové a bude to pro nás taková premiéra, protože to bude jedna z těch větších veřejných akcí. Plánujeme také rozšířit coworking pro rodiče a děti a rozvíjet další aktivity pro děti.
Zajímá tě víc ohledně našich akceleračních a jiných programů? Sleduj náš LinkedIn a budeš mít přehled.