Se Zdeňkem Fousem nejen o tom, proč 6 ze 7 investic PurposeTechu zatím mířilo do startupů spoluzaložených ženami

328268380_756186872237776_8678464972029255610_n

Investiční fond PurposeTech

4. ledna 2025
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Linkedinu
nádobí (11)

Fond rizikového kapitálu PurposeTech investuje ve 3 hlavních vertikálách – zdravotnictví, vzdělávání a udržitelnost – napříč regionem. Zdeněk Fred Fous, spoluzakladatel fondu, v rozhovoru vysvětluje, jakým způsobem se v PurposeTechu vybírají startupy k investici, jak probíhá spolupráce s Impact Hubem a proč je pro něj klíčové podporovat zakladatele a zakladatelky s velkou vizí, kteří „nejsou normální“.


zdenek fous

Zdeněk Fred Fous je podnikatel, který za posledních více než 15 let spoluzaložil 6 společností. V roce 2023 založil společně s Impact Hubem investiční fond PurposeTech, který je zaměřený na podporu startupů ve střední a východní Evropě, které chtějí pozitivně měnit svět. Tento pre-seedový fond investuje do zakladatelů v nejranější fázi jejich podnikání, kdy často nemají hotový produkt ani příjmy, ale mají velkou vizi a základní validaci svého nápadu. Typická investice se pohybuje kolem 100.000 EUR.

startupy

Startup Funding Bootcamp

Tým PurposeTechu také vytváří edukativní program, který pomáhá začínajícím zakladatelům a zakladatelkám startupů lépe porozumět dynamice investičního světa. Jedním z nich je např. Startup Funding Bootcamp – online vzdělávací program, jehož cílem je poskytnout startupům praktické znalosti o tom, co investoři hledají, na co se zaměřují a jaké otázky kladou.

Součástí Bootcampu je také Demo Day, online událost, která představuje vrchol celého programu. Na Demo Day mají vybrané startupy možnost prezentovat své projekty před investory. Z celkového počtu zúčastněných startupů je vybráno pouze několik nejlépe připravených, které mají příležitost prezentovat svůj projekt před zástupci 15+ investičních fondů.

Celkově program nabízí zakladatelům a zakladatelkám startupů obecný vhled do toho, jak investoři přemýšlí, jaké faktory jsou pro ně klíčové a co je potřeba udělat pro to, aby jejich startup byl investičně zajímavý.

startup funding bootcamp

A co říká o PurposeTechu a jeho fungování sám Zdeněk?



Řekni nám víc o tom, jakým způsobem vybírá PurposeTech startupy, do kterých investuje.

PurposeTech je pre-seedový fond, který se zaměřuje na podporu startupů v jejich nejranější fázi. Investujeme v momentě, kdy existuje malý tým – typicky dva až tři lidé, kteří mají zajímavý nápad a základní validaci myšlenky, ale ještě nemají hotový produkt ani příjmy. Právě v této fázi přicházíme do hry my – poskytujeme finanční prostředky a podporu, která startupu umožní produkt posunout dál a přiblížit ho trhu. To je definice „pre-seedu“.

To co nás definuje je primárně investice do „founderů a founderek“, což znamená do těch lidí, kteří chtějí tu firmu rozjet. Dalo by se tedy říct, že jsme do značné míry „talentoví investoři“ – hledáme lidi s fantastickým talentem, ambicemi a schopnostmi, kteří chtějí postavit velkou, globální, úspěšnou firmu.

startup mamio

Laureen Holge z Mamio – jeden z prvních startupů, do kterých PurposeTech investoval.

Rozhodujeme se na základě kritérií, kterých je samozřejmě nespočet, ale tři jsou nejvýraznější. Přibližně 70 % toho rozhodnutí, zda projekt zainvestujeme, je o kvalitě zakladatelů. To znamená, že hledáme lidi, kteří jsou velmi chytří, pracovití, rychlí v rámci učení se a mají velké ambice. Cesta k vybudování úspěšného startupu je extrémně náročná a vyžaduje odhodlání. Zakladatelé a zakladatelky, které hledáme, musí být trochu nenormální a ochotni jít do extrému. Já to dělám téměř 20 let, a podle mojí zkušenosti jsou přesně tohle věci, které jsou potřeba k úspěchu.

Taky se díváme na velikost příležitosti. Důležité je, aby startup cílil na trh s potenciálem v řádech miliard dolarů. Pokud celková velikost trhu nepřekročí alespoň jednu miliardu dolarů, VC investice typicky nedává smysl.

Třetí věc, kterou řešíme, je propojenost mezi týmem a příležitostí. Tomu se říká “founder market fit.” V podstatě jde o to, že posuzujeme, jak silná je propojenost mezi zakladatelem a zakladatelkou a problémem, který chtějí řešit. Hledáme zakladatele a zakladatelky, kteří mají unikátní předpoklady problém vyřešit – ať už díky svým zkušenostem, vzdělání, předchozí práci v daném odvětví, nebo díky silné síti kontaktů. Jinými slovy, chceme startupy s neférovou výhodou oproti jiným, kteří chtějí dělat něco podobného.


Kolik investic jste doposud realizovali a vyzdvihl bys některé z nich?

Já bych řekl, že všechny týmy, které jsme zatím zainvestovali, mají velký potenciál. Mají velmi talentované zakladatele a zakladatelky, kteří chtějí postavit globální firmy s potenciálem dramaticky změnit konkrétní odvětví k lepšímu.

Co je zajímavé, tak z našich dosavadních sedmi investic, je pouze jedna založená a vedená mužem. Statistický podíl startupů založených a vedených ženami na celkových investicích do startupů je nízký (2 – 20 % podle různých zdrojů, metodik a geografií). Tento poměr je v našem případě tedy zatím obráceně, pravděpodobně proto, že témata kolem zdraví, vzdělávání a udržitelnosti zajímají typicky více ženy.

Celkově jsme zatím realizovali sedm investic. K našim prvním investicím patří Mamio z České republiky, Femble z Rakouska, eNOugh z Velké Británie, , Tingit z Litvy. A k tomu jsme v posledních měsících přidali další tři nové investice – ReloSync, startup zaměřený na usnadnění relokace a integrace pro nově příchozí do nové země, Willow Stories, platforma pomáhající lidem vyrovnat se se ztrátou blízkého člověka a Lifeyear, aplikace, která umožňuje lékařům na dálku řídit a podporovat pacienty se srdečními problémy.

tingit startup

Tingit – litevský startup, do kterého PurposeTech zainvestoval v létě 2024


Co bys vzkázal startupům, které by chtěly oslovit investory, ale ještě se k tomu neodvážily nebo vůbec neví jak kde začít?

Podle mě cesta k oslovení investorů není černobílá – není to o tom, že člověk sedí doma a pak najednou vyrazí za investorem. Je to spíš postupný proces, kdy je potřeba dělat každý den malý krok vpřed.

Dnes existuje super ekosystém podpory, ať už kolem Impact Hubu nebo dalších organizací. Důležité je, podle mě, stát se součástí komunity. Nejjednodušší způsob, jak začít, je dorazit na nějaký event – ať už v Impact Hubu nebo jinde. Na takových akcích může člověk potkat jiné foundery, kteří už nějaký startup založili, získat inspiraci z jejich příběhů a třeba i navázat cenné kontakty. Navíc tam často bývají i samotní investoři, což otevírá dveře k důležitým příležitostem.

Doporučil bych chodit na podobné akce pravidelně, ideálně jednou až dvakrát do měsíce. Myslím, že tohle je dobrý start.


Proč by vlastně startupy měl chtít spolupracovat s PurposeTechem?

Naší výhodou je možnost investovat do startupů opravdu brzy – v momentě, kdy mají jen tým a základní validaci své myšlenky. To, co nás odlišuje od ostatních, je zaměření na tři hlavní oblasti: zdraví, vzdělávání a udržitelnost. Těmto oblastem dost dobře rozumíme a máme v nich rozsáhlou síť kontaktů.

Dalším aspektem je taky naše propojení s Impact Hubem, díky kterému máme přístup k rozsáhlé síti podnikatelů, mentorů, expertů a decision-makerů a našim startupům tak můžeme snadno otevírat dveře dál.


Jak to propojení s Impact Hubem vypadá v praxi?

Naše spolupráce s Impact Huby je velmi úzká a strategická. Spolupracujeme s několika jejich spoluzakladateli; mezi nimi jsou Impact Hub Vídeň, Berlín, Bukurešť, Ljubljana, Záhřeb nebo třeba Bělehrad. Osobně jsem navštívil většinu z těchto Impact Hubů alespoň jednou, ať už v rámci různých eventů nebo setkání. Naší snahou je být integrální součástí Impact Hub networku a vzájemně spolupracovat.

S Impact Hubem máme společný i ten focus na udržitelnost a pozitivní společenský dopad. Pro nás investice není jen o její návratnosti, snažíme se vytvořit úspěšný fond a zároveň podporovat lidi, kteří mají schopnost měnit svět k lepšímu. Je to pro nás extrémně důležité a myslím si, že je špatně, že tento mindset není úplně běžný.

328268380_756186872237776_8678464972029255610_n

Investiční fond PurposeTech

ImpactHubky: Náš newsletter jednou za měsíc zdarma ve tvém e-mailu.

Odemkni si dveře k:
✔️ Inspirativním příběhům z našeho okolí
✔️ Pozvánkám na vzdělávací i rozvojové akce
✔️  Příležitostem k získání grantového,
 dotačního i soukromého financování

"*" indicates required fields

Odesláním souhlasíš se zpracováním osobních údajů podle našich zásad.