Městské holubníky = méně holubů. Projekt, který dává smysl.

Michaela Klimšová

Michaela Klimšová, Founderka Městských Holubníků

9. dubna 2024
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Linkedinu
městské holubníky

Michaela Klimšová, zakladatelka projektu Městské holubníky, měla nápad a vizi vytvořit funkční síť holubníků po celé ČR a humánně regulovat počet holubů ve městech. Potřebovala však zjistit, zda její nápad bude společnost vnímat stejně důležitě jako ho vnímala ona nebo to bude úplný propadák. I proto se v loňském roce přihlásila do inkubačního programu Social Impact Award. Tam zjistila, že myšlenka humánního přístupu k holubům se líbí, má úspěch a navíc přesah do společensky prospěšného podnikání. Myšlenka se rozrostla v projekt a dnes se pyšní oceněním Vítězný projekt SIA 2023 Cena poroty & Cena České spořitelny.

Michaela hledala příležitost pro svůj osobní rozvoj a rozvoj svého projektu v počátku. Zároveň chtěla poznat nové lidi, získat znalosti a zjistit, kam by se její projekt mohl posunout a zda skutečně stojí za veškerou energii, kterou do něho vkládala. Proto se v roce 2023 přihlásila do programu Social Impact Award. Jak po ukončení programu s odstupem hodnotí účast?

“Jsem opravdu ráda, že jsem byla vybrána mezi finalisty a mohla projít celou inkubací. Místy mi chybí bootcampy a mentoringy, které mě nakoply, když jsem se cítila v koncích. Social Impact Award byl můj první inkubační program a jsem vděčná za tuhle příležitost. Navždy budu. Celý program byl výhrou, ocenění pak takovou třešničkou na dortu.”

Sebevědomí, sebedůvěra i výstup z komfortní zóny

Míša se svěřila, že před začátkem programu měla lehké náznaky vyhoření:

“Neměla jsem ucelený business model a věděla jsem, že bych potřebovala pomoct a popostrčit také mentálně. Workshopy mi v tom hodně pomohly. Ze SIA jsem si odnesla více sebevědomí, sebedůvěry a vystoupila jsem z komfortní zóny – prezentování před veřejností pro mě byl v minulosti obrovský problém. A hlavně jsem poznala úžasné lidi, se kterými jsme stále v kontaktu. To se netýká jen dalších finalistů, ale také mých mentorek.”

V rámci programu má každý za svůj projekt k dispozici kromě vzdělávacích workshopů i mentory, kteří jim pomáhají dívat se na celý jejich nápad komplexně a posouvají je dál. Mentoři často zůstanou v kontaktu i po ukončení programu a podporují je na další jejich cestě, stejně jako v případě Míši.

Co se povedlo, co se děje a jaké jsou plány

Po úspěchu v SIA a s myšlenkou, že její projekt síť Méstské holubníky dává smysl, se Míša rozhodla do Městských Holubníků pustit ještě s větším odhodláním. Setkává se s lidmi, zapojuje více ambasadory a různé sociální skupiny.

“Povedlo se nám například navázat spolupráci se Střední školou Bosonohy, takže studenti aktuálně staví holubník na magistrátu, a také rozjíždíme nový business – prodej a instalaci humánních zábran proti holubům. Jsou bezpečné oproti ostrým hrotům a v Česku jsou vlastně docela neznáme. Navázali jsme s kolegyní Jitkou spolupráci s firmou, která nám zajistí vše od dodání zábran po instalaci.”

Hlavní vizí pro rok 2024 je postavit 10 holubníků. Součástí vize je zapojit do projektu co nejvíce lidí z různých sociálních skupin a prohloubit sociální přesah projektu.

Výstavba holubníku na magistrátu v Brně (staví studenti SOU Bosonohy).

Veřejnost projektu fandí

Projekt v rámci Social Impact Award 2023 sice nezískal Cenu veřejnosti, ale dle veškerých reakcí a komentářů mu veřejnost fandí:

“Četla jsem příspěvky na Facebooku, kde se některá města ,,chlubila” likvidací holubů a komentáře pod tím byly jednoznačně na straně humánní regulace pomocí holubníků, což je prostě skvělé…Společnost se vyvíjí, lidé chápou koncept holubníků a líbí se jim, “ říká zakladatelka. “To má za následek i to, že lidi – dobrovolníci se sami ozývají. Chtějí pomáhat, zapojit se, prosazovat holubníky v jejich městech. Takhle skvěle funguje síť ambasadorů z celé republiky. My jim dáme materiály, jsme s nimi v kontaktu a oni jdou představit projekt na úřad. Městům pak poskytují kompletní placenou službu – tři fáze projektu od přípravné přes realizační po udržovací.”

Co získáš účastí v Social Impact Award?

Inkubační program Social Impact Award je určen pro mladé lidi ve věku 15 – 30 let, kteří mají inovativní společensky prospěšný nápad a rádi by ho změnili v reálné podnikání. První krok, který musíš udělat, pokud se chceš SIA účastnit, je přihlásit se do programu. Expertní porota vybere nejzajímavější nápady na základě kritérií – dopadu, stupně inovace, proveditelnosti a týmových kapacit. Vybraní účastníci pak získají mentoring, podporu, posouzení byznysového a dopadového modelu, propojení s mezinárodní komunitou a šanci vyhrát cenu Social Impact Award, která zahrnuje finanční výhru, uznání a také vstupenku na výroční mezinárodní SIA Summit.


Zajímá tě, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sleduj náš LinkedIn.

Michaela Klimšová

Michaela Klimšová, Founderka Městských Holubníků

ImpactHubky: Náš newsletter jednou za měsíc zdarma ve tvém e-mailu.

Odemkni si dveře k:
✔️ Inspirativním příběhům z našeho okolí
✔️ Pozvánkám na vzdělávací i rozvojové akce
✔️  Příležitostem k získání grantového,
 dotačního i soukromého financování

"*" indicates required fields

Odesláním souhlasíš se zpracováním osobních údajů podle našich zásad.