„Humanity will do the right thing once they know what’s going on.” – Rob Stewart
“Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world; indeed, it’s the only thing that ever has.” – Margaret Mead
Tyto dva citáty mají jedno společné – oba se odkazují na důvěru; tu křehkou věc, kterou trvá dlouho vybudovat**,** ale stačí jen moment k tomu ji zbořit. Ať se jedná o důvěru v dobro v lidstvu nebo důvěru sám v sebe a uvědomění si důležitosti jednotlivce jako součásti celku.
Cenu za nejdůležitější stavební kámen společnosti vyhrává…
Důvěra je základním kamenem mezilidských vztahů, fungování společnosti i úspěchu v pracovním prostředí. Její hodnota často zůstává nedoceněná, přestože se bez ní neobejdeme. Chápeme ji jako ochotu spoléhat se jeden na druhého, ať už jde o mezilidské vztahy, ve vztahu ke společnosti a institucím nebo ve smyslu osobní důvěry a vnímání světa. Je to schopnost přijmout určitou míru nejistoty a rizika, že druhá strana dostojí svým závazkům, hodnotám nebo slibům.
Říká se, že když ze světa zmizí včely, lidstvo vyhyne. Co by se stalo, kdyby ze světa vymizela důvěra?
Bez důvěry ani ránu. Doslova.
Pojďme si trochu zafantazírovat. Ale opravdu jen trochu, protože všechny následující scénáře by mohly být do určité míry reálné. Bez nadsázky bychom čelili zásadním problémům, které by se propsaly do všech aspektů našich životů.
Mělo by to vliv na mezilidské vztahy. Důvěra je totiž nezbytná pro jakýkoliv vztah a bez ní by nám chybělo očekávání čestnosti a podpory ostatních. Uzavřeli bychom se do sebe, izolovali se a nebyli bychom schopní efektivně spolupracovat ani fungovat. Naše vztahy by se rozpadly.
Mohlo by dojít k paralýze ekonomiky. Zní to skoro nemožně, že? Ale i takové na první pohled nesouvisející následky by vymizení důvěry mohlo mít. Celý peněžní systém i ekonomika totiž stojí na důvěře – mezi obchodními partnery, zákazníky a firmami či důvěře ve finanční instituce. Bez ní by drasticky poklesly investice, což by mohlo vést ke kolapsu trhu a k ekonomickému chaosu.
Hrozila by krize institucí. Veřejné instituce (jako jsou vlády, soudy nebo média) jsou závislé na důvěře nás, občanů. Pokud bychom jim úplně přestali důvěřovat, mohlo by to vést k občanským nepokojům, zvýšenému vlivu populismu a šíření dezinformací. Byli bychom zranitelnější vůči manipulaci, otevřela by se stavidla šíření konspiračních teorií a došlo by k polarizaci společnosti. To by mohlo zbrzdit inovace a ohrozit pokrok v klíčových oblastech (jako je zdravotnictví nebo klimatická změna) a dál rozdělovat společnost. Zní to povědomě?
Na důvěře stojí naše víra v lidstvo a smysluplnost naší existence. Bez ní bychom ztratili pocit sounáležitosti a bezpečí. Se ztrátou důvěry bychom zkrátka ztratili naději a společenský smysl.
Svět bez důvěry zní v těchto extrémních příkladech skoro apokalypticky. Ber to ale spíš než důvod k panice jako nástroj k zvědomění si, proč je důvěra důležitou součástí společnosti. A taky jako varování. V dnešní době totiž jakousi krizi důvěry zažíváme; podle výzkumů klesá důvěra ve vědecké instituce, vládu i média. Existují také ale iniciativy zaměřené na její obnovu (například na transparentnost a veřejný dialog), které přinášejí v tomto vývoji pozitivní změny.
Důvěra jako výkonný motor růstu
Důvěra je kromě “pocitu” také strategickým nástrojem, pomocí kterého můžeme zajistit růst jednotlivců, týmů a organizací a násobit pozitivní dopad na společnost a ekonomiku. Inovace a růst vyžadují odvahu riskovat a experimentovat a důvěra vytváří prostředí, ve kterém se nebojíme neúspěchu.
U jednotlivce to začíná. Sebedůvěra dává člověku odvahu překonávat překážky, přijímat nové výzvy a riskovat. Když věříme ve své schopnosti, lépe se učíme novým dovednostem a překračujeme své hranice. V komunitách mezilidská důvěra podporuje soudržnost, angažovanost a spolupráci. Když věříme lidem kolem nás, jsme ochotnější se angažovat v projektech a iniciativách, které mají pozitivní dopad na celé společenství.
Ve firmách, týmech a organizacích jde o stejný princip. Kultura důvěry podporuje otevřenou komunikaci, sdílení znalostí a ochotu spolupracovat. Důvěra tvoří bezpečí. Když se cítíme bezpečně, máme větší tendence sdílet své nápady a obavy, což vede k vyšší inovativnosti a lepším výsledkům. Podle Francise Fukuyamy i k vyšší produktivitě (trávíme méně času obranou proti potenciálním konfliktům) a rychlejšímu rozhodování (když si věříme, minimalizujeme potřebu složitých kontrolních mechanismů a urychlujeme procesy).
Důvěra je jedním z nejmocnějších nástrojů růstu, protože snižuje nejistotu. Bez ní se odhodlání rychle vytrácí. Pracovat na jejím rozvoji znamená otevírat dveře novým příležitostem a přispívat k udržitelnému růstu pro jednotlivce i celou společnost.
Jak důvěru budovat?
Důvěra není samozřejmostí, neobjeví se sama od sebe. Je to proces, který vyžaduje čas a aktivní úsilí. Není bezpodmínečná, buduje se postupně na základě opakovaných pozitivních zkušeností a správném chování druhé strany. Je spojena s očekáváním naplnění určitých závazků či hodnot.
Klíčové principy:
- Autenticita a transparentnost: Máme tendenci důvěřovat těm, kdo jsou upřímní a otevřeně komunikují.
- Konzistentnost: Když moje slova říkají totéž, co moje činy a nejsem ve svých hodnotách a chování nestálý*á, posiluje to důvěru.
- Empatie a podpora: Vztahy založené na vzájemném pochopení a podpoře jsou hlubší.
Zároveň by ale důvěra neměla být zcela nekritická; slepě někomu důvěřovat může vést k manipulacím, zneužití a špatným rozhodnutím. Zahrnout do důvěry jistou míru kritiky, ověřování a reflexe je tak zcela na místě.
Podle odborníků zabývajících se důvěrou, jako je Stephen M. R. Covey, důvěra vzniká „zevnitř ven“. Pokud jsi jako člověk autentický, důvěryhodný a konzistentní ve svých hodnotách a chování, budeš tak přirozeně působit na své okolí. Jednoduše řečeno, předtím, než dokážeš důvěru šířit do okolí a inspirovat ostatní, musíš ty sám*a mít svou vnitřní důvěru a integritu, být důvěryhodný sám pro sebe.
Důvěra a laskavost v Impact Hubu
Důvěra je jedna z našich základních firemních hodnot (důvěra – odvaha – spolupráce). Kdybys chtěl*a namítnout, že firemní hodnota někde napsaná na papíře neznamená, že ji opravdu firma žije, měl*a bys pravdu. A je to každodenní boj, i pro nás.
Impact Hub ale nemá to první slovo v názvu jen tak náhodou. Odkazuje na to, že všechno, co děláme, může a mělo by mít pozitivní dopad na svět kolem nás. Pro někoho naivní představa, pro nás ústřední motiv naší práce. Spojuje nás víra a důvěra v lepší svět. Máme na tom postavený celý náš náborový proces a v každodennosti si to připomínáme navzájem, třeba tím, že se snažíme pěstovat kulturu otevřené okamžité zpětné vazby. V důsledku se nebojíme říkat, že Impact Hub mění životy lidem, kteří pracují pro něj nebo v něm. Vidíme to každý den.
Důvěra pro nás znamená věřit, že každý z nás dělá to nejlepší, co je v jeho silách a že jedná s nejlepším úmyslem. Je to taková kouzelná formulka, kterou si opakujeme, když máme o něčem nebo někom pochybnosti a něco se nám nezdá. Je to předpoklad, na jehož základě hodnotíme situace kolem nás.
Ale pozor… rozhodně to není bezpodmínečné. Opakujeme si ji jen do doby, kdy máme možnost se na situaci doptat a ověřit si ji. Brání nám v tom, dělat si domněnky. Je to naše brzda ve zbrklém hodnocení. A umožňuje nám být laskaví. Slepou důvěru nepěstujeme. Podporujeme se v tom, být kritičtí a challengovat se navzájem. Neznamená to pro nás nevstupovat do konfliktů. Nehrajeme si na to, že bez nich umíme fungovat; dokonce si myslíme, že konflikt není vždycky špatný. Naopak, když se řeší nenásilně, s radikální otevřeností – s cílem pomoci a s upřímným zájmem o druhého – může být transformační. Otevřená komunikace a zpětná vazba nám totiž dává příležitosti ke zlepšení.
Ve všech Impact Hubech se důvěra propisuje i do zdánlivých “maličkostí”. V každém našem prostoru najdeš například bar, který je samoobslužný a my důvěřujeme, že každý za svou konzumaci zaplatí tak, jak má (ne vždy jsme sice na nul – tomu zase říkáme “cena za důvěru,” ale o tom zase jindy).
Důvěra je nejen emocí, ale i strategickým nástrojem pro budování vztahů, podnikání a stabilní společnosti. Ať už ji pěstujeme na osobní nebo institucionální úrovni, její přítomnost je nenahraditelná a její absence katastrofální. Pracovat na budování důvěry znamená investovat do lepší budoucnosti – pro jednotlivce i celou společnost. Buď v tom s námi.
Zajímá tě, co pro nás v Impact Hubu taky znamená Odvaha, Udržitelnost, Spolupráce, Zodpovědnost nebo nevytvářet si domněnky?