V České republice vznikne ročně přibližně 300 – 500 startupů. Statistiky ukazují, že pouhých 10% z nich dosáhne úspěchu a rozvinou se v prospěšný a výdělečný byznys. V Impact Hubu se snažíme dávat podporu každému novému startupu, který se přihlásí do našich akceleračních programů. S radostí pak sledujeme jednotlivé projekty v jejich růstu a úspěchu. Mezi takové projekty patří i startup Plastenco, který v minulosti prošel naším akceleračním programem ClimAccelerator. Od té doby se projekt rozvinul ve startup, který má stále co nabídnout.
Kdo je Plastenco? Startup, co mění odpad v umění
Plastenco je studio produktového ekodesignu, které pomáhá firmám a institucím přetvořit lokální odpad na designové produkty z plastu prostřednictvím inovativního 3D tisku. Svým zaměřením inspirují ke zlepšování světa tak, že přetavují recyklovaný plast do nových, funkčních výrobků. Zároveň tak podporují myšlenku cirkulární ekonomiky, čímž se snaží co nejméně zatěžovat naši planetu. Zakladatelkami jsou Kateřina Nováková a Jitka Hvězdová.
Produkty od Plastenca jsou nejen funkční, ale zároveň krásné. Za to může jejich spolupráce s designéry a architekty, kteří navrhují podobu produktů. Svou prací šíří myšlenku udržitelného umění a propojují tak umělce a nadšence. Současně vytváří komunitu, která přemýšlí o uměleckých dílech udržitelným a funkčním způsobem. Vybírat na jejich webu můžeš náušnice, vykrajovátka, 3D ozdoby, vázy, lustry, dokonce si můžeš nechat vytvořit produkt na míru.
Pla(s)teosaurus: Největší česká socha z recyklovaných materiálů varuje před klimatickou krizí
Úspěch Plastenca je demonstrován na realizaci jejich největší sochy vytvořené komunitním tiskem v České republice, takzvaného Pla(s)teosaura, a organizace eko-designové výzvy pro produktové designéry a architekty s názvem Reborn Design. Socha je vystavena v Národním muzeu a má za cíl šířit povědomí o změně klimatu – odkazuje na osud dinosaurů a upozorňuje na zmíněný globální problém. Na výrobu sochy bylo použito české plastové vlákno (200 kg), které pochází z českého recyklovaného plastového odpadu, a 100 kg recyklovaného betonu a skla.
Novinky Plastenca od účasti v akceleračním programu
Společně s technologickou firmou Lavaris založily výzvu Reborn Design, která se zaměřuje na podporu mladých designerů. O ceny za ekodesign v roce 2024 usilovalo 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z Fakulty architektury ČVUT a Mendelovy univerzity v Brně. Zapojili se i zahraniční studenti z programu Erasmus z Anglie, Maďarska a Polska.
Rok 2024 byl pro studio ve znamení inovací a výzkumných aktivit. Rozjeli projekt na vývoj technologie pro velkoformátový 3D tisk z recyklovaných plastů spolufinancovaný TAČR, jehož součástí je také design nového portfolia respektující principy cirkularity. Jednou z ochutnávek z kolekce pro rok 2024 – 2025 je řečnický pultík z čirého plastu od designéra Ondřeje Ciganíka a Daniela Svitáka z UMPRUM. Pultík bude na podzim 2024 zdobit řadu eventů z oblasti ESG. Partneři výzkumného projektu jsou Lavaris a Fakulta architektury ČVUT v Praze.
Mezi jejich výrobky najdeš i lustry, které jsou nově k vidění v hotelu Maximilián při zámku Loučeň. Do zámecké restaurace a foyer umístili 15 lustrů s dvěma novými designy inspirovanými fraktálovou strukturou a organickým reliéfem. Na podobě lustrů spolupracovali s designérem Vojtěchem Vydrželem, Pavlem Sýsem a Šimonem Prokopem.
Jak získat víc dovedností a propojení s kreativci
Začátky Plastenca vycházejí ze silné touhy obou zakladatelek tvořit krásu a přinášet světu umění. Proto není divu, že se v minulých letech zapojily do programu CreateUp, který je zaměřený na rozvoj dovedností podnikavosti a podnikatelských dovedností pro kreativce, tvůrce a umělce.
V rámci programu letos v listopadu pořádáme konferenci Tvoř a podnikej, která proběhne v Brně a zaměří se na problémy v oblasti vzdělávání kreativních odvětví v podnikavosti, a také představí e-learningovou platformu, kterou jsme společně s 5 dalšími zahraničními partnery vyvinuli. Pokud chceš v této oblasti získat víc dovedností nebo se propojit s dalšími kreativci, tak se přihlas na konferenci, volná místa pořád máme.
Zajímá tě, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sleduj LinkedIn